پدرها بخوانند …

 

بی‌درایتی در این شرایط زندگی عاطفی، خانوادگی و حتی شغلی و حرفه‌ای را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و برعکس وقتی درایت حاکم بر شرایط بعد ازکسب این عنوان شود نه تنها وضعیت زندگی بحرانی نخواهد بود که کانون خانواده به بهشتی دوست داشتنی مبدل می‌شود.
هنوز هم هستند مردانی که تصور می‌کنند خانه‌داری و بچه‌داری وظیفه‌ای زنانه است و آنها تنها وظیفه کسب درآمد و ایمن نگهداشتن فضای اقتصادی، رفاهی و فکر برای آتیه بهتر خانواده را دارند در حالی که وقتی عنوان‌های «شوهر» و «پدر» در دایره زندگی آنها کمرنگ باشد همیشه فضای فکریشان نقص خواهد داشت، زیرا عاطفه همسری و فرزندی از انواع غذاهای روحی است که اگر نباشد توازن ذهن فرد برهم می‌خورد و روح خسته فقط نفس می‌کشد و رنگین کمان خوشبختی تصویری در فضای زندگی فرد نخواهد داشت.
خوشبخت بودن زیاد هم سخت نیست، در سخت‌ترین شرایط زندگی هم می‌توان خوشبخت بود وقتی در حلقه خانواده‌ای همدل قرار داشته باشیم. همدلی خانواده با «بله» گفتن زن و مرد بر سفره عقد برای پشتیبان هم بودن در خوشی و ناخوشی و تعهد براین «بله» گفتن آغاز شده و با تولد فرزند و فرزندان و جدول‌بندی مناسب تربیتی و همدلی در رشد فرزندان این خوشبختی هر روز پررنگ‌تر خواهد شد.
محققان و پژوهشگران می‌گویند تنها کافی است مردان با کسب عنوان «پدر» بودن به 8 نکته توجه کنند تا ضمن آرام بودن فضای روحی خود از این‌که نوزادی در خانواده آنها دنیا آمده است که بزودی وی را «بابا» صدا خواهد زد لذت خواهند برد. کارشناسان از 8 نکته نه چندان سخت ولی معجزه‌گر اینگونه می‌گویند.
نکته اول:
با تولد فرزند شرایط خانه تغییر خواهد کرد. کودک درست در بدو تولد با گریه پا به دنیا می‌گذارد که این گریه بلند اولیه نشانه سلامت اوست. نوزاد قادر به سخن گفتن نیست، یک انسان زیبا و شکننده است که بعد از 9 ماه رشد در بطن مادر ناگهان به دنیایی متفاوت پا می‌گذارد که همه‌چیز برایش تغییر کرده است. او تا هضم هریک از این تغییرات و شناخت دنیای جدید بارها و بارها گریه خواهد کرد. گریه می‌کند زیرا حرف زدن نمی‌داند.
گریه اولش سلام به زندگی بود و گریه‌های بعدی تا زمانی که حرف زدن را بیاموزد می‌تواند از گرسنگی، نیاز به تمیز شدن، دل درد و… باشد و ناتوانی در گفتن دردها و خواسته‌هایش تنها به گریه ختم می‌شود. گریه‌هایی که تنها مادر وظیفه به آرامش رساندن او را ندارد. تحقیقات علمی حکایت از آن دارد که بوی پدر و آغوش پدر می‌تواند برای او آرام بخش‌تر باشد. شاید هم دلش برای پدر تنگ شده است که گریه می‌کند.نکته دوم:
شما «پدر» شده‌اید پس زندگیتان دچار تغییر شده است. تغییری که 9 ماه فرصت برای آماده شدن برای رویارویی با شرایط جدید را در اختیار داشتید. دیگر زمان به عقب بازنمی‌گردد و شرایط جدید برنامه‌ریزی تازه‌ای را در زندگی می‌طلبد. اگر «پدر» بودن این حس زیبای انسانی به شما هدیه شده است باید ارزش این هدیه را بدانید. نوزاد به حضور فیزیکی پدر در فضای زندگی روزمره خود نیازمند است.
او دوست دارد که با پدر تفریح کند این تفریح و بازی با پدر از همان چند ماهه اول تولد خود را نشان می‌دهد، درست از همان روزی که بعد از چند ساعت دوری از خانه و مشغول کار بودن وارد خانه می‌شوید و او با دیدن شما لبخند می‌زند و دست و پاهای خود را تکان می‌دهد. او دلتنگ بوده است. با کودک بازی کنید به هر بهانه‌ای برای داشتن فضای دو نفره با فرزند خود تلاش کنید. روانشناسان معتقدند یکی از شیرین‌ترین لذت‌های زندگی انسان فضای پدری کردن با فرزند و در کنار پدر بودن فرزند است زیرا حس امنیت، عشق و عاطفه دوطرفه را از همان نوزادی بین آنها ریشه دوانده و هر روز مستحکم‌تر می‌کند.نکته سوم:
کودکان برای شکل‌گیری شخصیت اجتماعی مناسب به زمان تربیتی سنجیده نیاز دارند و این زمان از بدو تولد آغاز می‌شود.والدین با رشد علمی و دانش روز باید بدانند رفتار تنشی کودکان دارای علل مختلفی است که با تحکم درست نمی‌شود و برخورد مناسب می‌طلبد.
کارشناسان می‌گویند بهترین فرد برای تربیت اینگونه رفتار کودک پدر است که ضمن ایجاد صمیمیت با فرزند در دنیای پدرانه و بدون برخورد تحکمی وی را از ادامه این روش در مسیر زندگی بازدارد. کودک آرام و خوش رفتار متعلق به خانواده با درایت است وقتی او رفتار سنجیده اطرافیان را با یکدیگر بخصوص والدین مشاهده می‌کند نمونه‌برداری خواهد کرد.
نکته چهارم:
بسیاری از پدران به‌خصوص مردانی که برای نخستین‌بار پدر می شوند از در آغوش گرفتن کودک در ماه‌های اولیه تولد دوری می‌کنند، این دوری را نباید به معنای دوست نداشتن فرزند تصور کرد، آنها ترسی در وجود خود از صدمه زدن به موجودی که خیلی برایشان مهم است دارند باید با درایت این ترس را از آنها دور کرد.
بچه در آغوش پدر امنیت را حس می‌کند، حتی عطر بدن پدر برای بسیاری از نوزادان باعث آرامش است تا حدی که شاید ساعت‌ها در آغوش دیگران گریه و بی‌تابی کند ولی به محض قرار گرفتن در آغوش پدر آسوده به خواب خواهد رفت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *