مواردی که باعث بی حوصلگی شما می شود!

 

به طور حتم شما هم روزها و لحظاتی را تجربه کرده اید که چندان سرحال نبوده و احساس کسالت، خواب آلودگی و بی حوصلگی می کرده اید. تا به حال از خودتان پرسیده اید که کدام عوامل چنین احساسی را ایجاد می کنند؟
در اینجا به ۱۰ عاملی اشاره می کنیم که می توانند شما را بی حوصله و کسل کنند:

1 – عادت بد غذایی
عادت بد غذایی علاوه بر آنکه می تواند حالاتی مانند تهوع و درد در شکم را ایجاد کند، بر حالات روانی ما نیز تاثیر می گذارد و حالاتی مانند تحریک پذیری، نوسانات خلقی، عدم تمرکز، پرخاشگری، عصبانیت یا بیش فعالی را ایجاد کند. اگر از نوسانات خلقی رنج می برید، غذاهایی را که در طول روز مصرف می کنید یادداشت کنید تا رابطه بین غذاهای مصرف شده و نوسانات خلقی خود را کشف کنید.

2 – چیدمان خانه
اگر می خواهید سرحال تر و شادتر باشید چیدمان خانه را عوض کنید زیرا محیط اطراف تاثیری عمیق بر روحیات ما دارد. مثلا رنگ قرمز می تواند افراد را تحریک پذیر و عصبی کند، در حالی که زرد ایجادکننده شادی و آبی ایجادکننده آرامش است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که استفاده از تصاویر آرامش بخش –مثلا مناظر زیبا بر روحیات ما تاثیری مثبت داشته و استرس و آشفتگی را کم می کند.

3 – ترفیع گرفتن
اکثر ما رویای ترفیع گرفتن در محل کار را در سر می پرورانیم، اما واقعیت آنقدرها هم که فکر می کنیم امیدبخش نیست. محققان دانشگاه وارویک به این نتیجه رسیده اند که وقتی کارمندی ترفیع می گیرد، میزان استرس و فشار ذهنی ای که بر او وارد می شود افزایش یافته و سلامت ذهنی او به خطر می افتد.

4 – چراغ کنار تخت
اگر مرتبا هنگام تماشای تلویزیون یا هنگام مطالعه خوابتان می برد، مراقب تاثیر این امر بر اعصاب و روان خود در روز بعد باشید. تحقیقات نشان می دهند که نور در شب می تواند مانعی برای تولید ملاتونین – هورمونی که بر خلق و خوی انسان اثر می گذارد بشود. ملاتونین تنها در تاریکی تولید می شود بنابراین سعی کنید در منزل خود از پرده های ضخیم استفاده کرده و هنگام خواب همه چراغ ها را خاموش کنید.

5 – کمبود مواد مغذی
عوامل زیادی وجود دارند که می توانند به افسردگی منجر شوند، ولی در عین حال رژیم غذایی نیز می تواند علایم افسردگی را بهتر یا بدتر کند. کمبود ویتامین D، ویتامین B و اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند به احساس افسردگی و آشفتگی منجر شود. بنابراین سعی کنید این مواد مغذی را حتما در رژیم غذایی روسانه خود بگنجانید.

6 – دوستان
مکن است تصور کنید که وقت گذرانی با دوستان راهی مناسب برای سرحال شدن است، با این حال همه چیز به روحیات آنها بستگی دارد. به عقیده محققان احساسات ما (خواه مثبت و خواه منفی) مسری هستند و اغلب بدون اینکه بدانیم از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابند. جالب آنکه حتی گاهی بدون اینکه دوستان را ببینیم تحت تاثیر خلق و خوی آنها قرار می گیریم. مثلا در یک تحقیق مشخص شد که کاربراین فیس بوک می توانند تا مدت ۳ روز تحت تاثیر سایر کاربران قرار داشته باشند.

7 – دیر خوابیدن
بسیاری از ما می دانیم که کمبود خواب موجب کسالت و بی حوصلگی می شود، با این حال از نظر محققان زمان خواب به اندازه میزان خواب اهمیت دارد. کسانی که دیر به رختخواب می روند حتی اگر زیاد بخوابند، در معرض افسردگی قرار دارند. پس سعی کنید شب ها زود بخوابید و البته خواب کافی داشته باشید.

8 – قرص های ضدبارداری
محققان می گویند زنانی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند دو برابر بیشتر از سایر زنان در معرض خطر افسردگی قرار دارند. این قرص ها در برخی زنان حالاتی مانند نوسانات خلقی و کاهش میل جنسی را نیز ایجاد می کند.

9 – سیگار
همه ما آگاه هستیم که سیگار خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و پیری زودرس را افزایش می دهد. اما جالب است بدانید که سیگار بر سلامت روان افراد نیر تاثیر سوء دارد. محققان نیوزلندی در یک پژوهش بزرگ دریافتند که افراد سیگاری و معتادین به نیکوتین بیش از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند.

10 – آفتاب
در روزهای تاریک زمستان احتمال ابتلا به اختلال عاطفی فصلی وجود دارد، ولی آیا می دانستید که آفتاب هم می تواند افراد را کسل و افسرده کند؟ اگرچه اختلال عاطفی تابستانی تنها بر ۱ درصد افراد تاثیر دارد، ولی عوارض آن جدی و شامل بی خوابی، کاهش اشتها و افسردگی هستند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. پیام گفت:

  در تمام رنجهایی که میبریم

  صبر ، اوج احترام به قوانین الهی است . . .

  خشم مانند طوفان است

  بعد از مدتی فروخواهد نشست

  ولی بدان که حتما شاخه هائی شکسته اند . . .

  .

  اگر سوال بپرسی،

  تنها سه دقیقه نادانی،

  و اگر نپرسی،

  باقی عمرت را . . .

  ..

  صداقت در مقابل سیاست دیگران ، سادگی ست

  و سیاست در مقابل صداقت دیگران ، خیانت . . .

  .

  .خدا را دوست بدارید

  حداقلش این است که یکی را دوست دارید که روزی به او می رسید

  .

  .پروانه که باشی هر گلی را دوست داری

  جای زنبور اما ، اگر باشی . . .

  روی هر گلی بال نمی نشانی . . .

  ..

  چیزهایی در زندگی هست که برچسبی روی خود دارند با این مضمون :

  « تو قدر مرا نخواهی دانست ,

  مگر اینکه مرا از دست بدهی و دوباره به دست بیاوری .»

  .

  تویی که مرا در سقوط میبینی

  تا به حال اندیشیده ای که شاید، تو خود وارونه ایستاده ای ؟

  .

  .شخصیت انسانها به داشته هایشان نیست

  به توقعات و خواستهایشان از زندگیست . . .

  .

  ..بدگویی حسود دلیل برتری شماست . . .

  .

  آنانکه می دانند رنج می برند

  و آنانکه نمی دانند به دیگران رنج می دهند . . .

  .

  نه اسمش عشق است،نه علاقه،نه حتی عادت.

  حماقت محض است دلتنگ کسی باشی که دلش با تو نیست

  .

  دوست خوب مثل چراغ توی تاریکیه

  اما یادت باشه به روشنایی رسیدی دورش نندازی . . .

  .

  برای عشق گریه کن اما کسی را به خاطر عشق به گریه نینداز

  با عشق بازی کن اما هرگز کسی را با عشق بازی نده . . .

  .

  دوره ، دوره آدم هایی ست که همخواب هم می شوند

  ولی هرگز خواب هم را نمی بینند . . .

  .

  خداوندا به مذهبی ها بفهمان که مذهب اگر پیش از مرگ به کار نیاید

  پس از مرگ به هیچ کار نخواهد آمد

  دکتر علی شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *