چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹
 
نوشته شده توسط : بهرام بهمنی

دوستان و همتباران عزیز با توجه به ارتباط تاریخی و جغرافیایی دیارمان با سرزمین چهارمحال و بختیاری در این قسمت به معرفی استانمان از لحاظ تاریخ و جغرافیای کهن و باستانی آن خواهیم پرداخت.

چهارمحال و بختیاری در سال 1352 خورشیدی از فرمانداری کل به استان تبدیل شد ، منطقه ای کوهستانی و خشن و در عین حال دل انگیز و فرح بخش. این سرزمین از کوه رخ تا کوه سپید و منگشت گسترده شده است ، نام این منطقه از پارسوماش در زمان حکومت نادر شاه افشار به چهارمحال و بختیاری تبدیل شد ، در کنار پارسوماش که نام اداری این سرزمین در زمان ساسانیان بوده دو نام زاگرس و پامگان نیز به آن اطلاق میشده است .

پارسوماش : از سه کلمه تشکیل شده ، پار که به معنی سخت و خشن می باشد به احتمال زیاد به علت کوهستانی و خشن بودن منطقه نام گذاری شده است و یا به علت داشتن آبشارها ، چشمه ساران و آبریزهای بسیار زیاد که معنی پارس می دهند . او هم که نقش انبوه را در کلمه دارد و ماش کلمه ی پهلوی به معنی مثل و مانند و نظیر است . یعنی سرزمینی که محیطی زیبا که آهنگی دل انگیز و لذتبخش از صدای آبهای طبیعی دارد.

زاگرس : که از چند کلمه تشکیل شده ، زا یعنی زاییش و بیرون دادن آب . گر همان کوه می باشد ، رس یا رسا یعنی آب رساننده ، به این معنی که این سرزمین همانند قلبی پرخون که به صورت مدور تمام اطراف و اکناف خود را خون رسانی میکند ، دلی که بیشتر مناطق ایران زمین از آبش سیراب میشوند ، سرچشمه گرفتن رودهای چون کارون ، زاینده رود ، کرخه ، دز از این سرزمین موید این مطلب هست.

سومین نام و مقدس ترین آنها پامگان می باشد،

پام کلمه ای پهلوی که الان تبدیل به بام شده است ، گان هم پسوند مکان می باشد پام معنی روشنایی ، سپیدی و فروغ بودن می دهد و بخاطر این به این سرزمین پامگان گفته شده زمانی که خورشید از سرزمین آفتاب تابان عبور می کند و به افق نیمروز می رسد ، اولین جای را که در ایران زمین روشن می کند سرزمین پارسوماش است ، جای که انوار طلایی خورشید آشکار می شود و روشنایی آن بخصوص در قله کوه جهانبین بسیار دیدنی و منحصر به فرد است که این سپیده دم نقره فام فقط در پارسوماش یا پامگان قابل مشاهده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
 
   
پیغام مدیر : با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.